Polanica-Zdrój 8- 9 czerwca Uzdrowiskowe słów gięcie-cięcie
Kutno 14 czerwca XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble Kutno ‘2013
Konojady15
czerwca
Konojady 15-16 czerwca II Otwarte Mistrzostwa Konojad
XI Mistrzostwa Polski Szkół w Kutnie. Rosną nam przyszli mistrzowie!14 czerwca 2013 — XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble Kutno ‘2013InformacjeRelacja

XI Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół w Scrabble Kutno ‘2013Kutno, 14 czerwca 2013
turniej nierankingowy

Konkurs Relacja z turnieju

Z punktu widzenia sędziego Mistrzostwa Polski Szkół są niczym maraton sprintów przez płotki. Aby sprawnie poprowadzić klasyfikację drużynową i indywidualną we wszystkich kategoriach trzeba było równocześnie przeprowadzić 6 turniejów. W pocie czoła musiałem rozstawiać zawodników i jednocześnie mieć oczy dookoła głowy czy gracze „nie mają sporów”, i to wszystko w niecałe 6 godzin. Na szczęście mogłem liczyć na pomoc doświadczonych scrabblistów-opiekunów, a także uczennic szkoły w Kutnie, dzięki którym cały turniej przebiegł bez opóźnień. W tym miejscu chciałbym im również serdecznie podziękować za pomoc.

Przechodząc do meritum: na turnieju stawiło się 102 zawodników, co ostatnio, niestety, jest rzadkością na turniejach rankingowych. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11 w Ostrowie Wielkopolskim w składzie, z uczestniczącymi już w turniejach rankingowych, Albertem PołomskimHanną Góźdź. Tuż za nimi uplasowali się Mikołaj i 8-letni (!) Mateusz Czajkowscy ze Szkoły Podstawowej w Mazowszanach oraz reprezentacja Zespołu Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku w składzie Konrad PajączekKatarzyna Chojnowska. W klasyfikacji indywidualnej wygrał Konrad Pajączek, niedawno debiutujący w Milanówku, który z wielkim zapałem relacjonował mi swoje gry :) W kategorii szkół gimnazjalnych, starając się zachować wszelki dziennikarski obiektywizm, nie sposób nie stwierdzić, że wygrał murowany faworyt — Gimnazjum nr 112 w Warszawie w składzie z „rankingowcami”: Juliuszem CzupryniakiemAleksandrą Brzeską, którzy wygrali wszystkie gry. O pozostałe miejsca na podium walka była bardziej zażarta. Zwycięsko z tego pojedynku wyszli: Zespół Szkół Gminnych nr 1 w Milanówku (Rafał Błaszkiewicz, Hubert Sikorski) oraz Gimnazjum Niepubliczne nr 12 w Warszawie (Weronika Dziatkowska, Mateusz Marciniewicz). W tej kategorii było też zdecydowanie najwięcej drużyn, bo aż 26. Rozgrywki w kategorii szkół ponadgimnazjalnych były zaś najbardziej emocjonujące, gdyż o zwycięstwie zdecydowało zaledwie 7 małych punktów (!). Dzięki systemowi szwajcarskiemu w ostatniej rundzie szanse na wygraną miało aż 5 drużyn. Zaskoczeniem była gorsza postawa najświeższego zwycięzcy turnieju rankingowego — Pawła Mazurka z Polanicy-Zdroju, który wygrał 3 z 5 gier. Zwycięską okazała się miejscowa drużyna, mianowicie Liceum nr 1 w Kutnie (Wojciech Stawicki, Hubert Smoliński) przed Liceum nr 1 w Ostrowie Wielkopolskim (Natalia Połomska, Paula Szałata) oraz Liceum nr 4 w Zabrzu (Krzysztof Lelonek, Artur Dachowski). Wszystkie drużyny wygrały po 7 gier, co podkreśla zaciętość pojedynków w tej kategorii.

Turniej zorganizowany był bardzo profesjonalnie. Darmowy obiad na miejscu, liczni pomocnicy, oprawa artystyczna to elementy, które sprawiły, że będę wspominał to miasto bardzo ciepło. Być może organizatorki zdecydują się na turniej rankingowy? Niemniej jednak, liczna rzesza młodych „scrabblomaniaków” napawa optymizmem na przyszłość :)

III Mistrzostwa Polski Szkół

Rodzaj turniejuzamknięty (szkoły i placówki zarejestrowane w Programie Scrabble w szkole)
Wyżywienieobiad, napoje, herbata, kawa, słodycze
Nagrodystatuetki i dyplomy za I, II III miejsce, upominki dla wszystkich graczy i opiekunów