Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty Online

osps Zapraszamy do korzystania z możliwości sprawdzania i anagramowania słów w Oficjalnym Słowniku Polskiego Scrabblisty online.

Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty

osps Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty ukazał się w roku 1998 r. wspólnym nakładem Polskiej Federacji Scrabble oraz Wydawnictwa Naukowego PWN. Od czasu ukazania się zawartość słownika wielokrotnie ulegała zmianie. Wynikało to m.in. z dodania do kanonu dopuszczalnych źródeł słów w grze nowych słowników jak również z zauważania błędów zawartości słownika. Najnowszą aktualizację słownika poprzedniej wersji (już wyczerpanej) można znaleźć tu.

Od 29 kwietnia 2005 roku można kupić OSPS w wersji 2.2, zawierający prawie milion słów więcej i wzbogacony o nowe funkcje.
Uwaga! Słownik jest dostępny jedynie w wersji elektronicznej na CD-ROM-ie.

Słownik można kupić na stronie www.mirelka.pl
Aktualizacje do OSPS
Zasady dopuszczalności słów
Słowniki on-line
Nowy OSPS składa się z następujących modułów: Arbiter, Lista, Anagramy, Przedłużki, Trener i Analizator.

ARBITER

arbiter Większa „mordka” i użycie myszki bezpośrednio na niej. Dwa tryby: normalny i turniejowy różniące się użyciem skrótów klawiszowych. W trybie turniejowym został zablokowany skrót Alt+S, zamiast niego funkcję sprawdzenia przejęła kombinacja Ctrl+Spacja. Podyktowane jest to możliwością brzemiennej w skutki pomyłki przy sprawdzaniu, w przypadku niejednoczesnego użycia klawisza S i Alt. Dodatkowo w trybie turniejowym jest możliwość rejestracji ilości i trafności sprawdzeń bezpośrednio na ekranie.

ANAGRAMY

anagramy Możliwości anagramowania zostały rozszerzone o funkcje ustawienia dowolnej litery na wybranym miejscu, wybrania kilku liter, samogłosek lub spółgłosek lub dowolnej kombinacji liter na jednym lub kilku miejscach. Moduł pozwala na anagramowanie również wyrazów krótszych niż liczba liter wpisana, oczywiście z użyciem wszystkich wpisanych liter. Wybieranie liter i ustawianie zadanych funkcji odbywa się w wygodnym trybie graficznym. Blank może być wybrany zarówno poprzez gwiazdkę (*) lub znak zapytania (?). Moduł spełnia również funkcję słownika rymów.

PRZEDŁUŻKI

Ten moduł został zmieniony o bardziej czytelne przedstawienie liter o które można przedłużyć wybrany wyraz.

TRENER

trener To jeden z dwu zupełnie nowych modułów w OSPS-ie pozwalający na naukę anagramowania poprzez: edycję losowo wybranych wyrazów od cztero- do dziewięcioliterowych, a następnie danie możliwości przestawiania płytek na stojaku co ułatwia znalezienie wyrazu w z góry zaplanowanym czasie. Dostępne są dwa tryby edycji; trening i pojedynek. W trybie treningowym znalezienie wyrazu odbywa się w nieograniczonym czasie i jest dostępne rozwiązanie. W trybie pojedynku istnieje ograniczony czas na znalezienie wyrazu oraz można grać w kilka osób które otrzymują do anagramowania te same zestawy liter.
Dostępne opcje to ilość liter, czas oraz ilość zestawów. Z każdego zestawu można ułożyć jeden lub więcej wyrazów.

ANALIZATOR

analizator I drugi bardzo ciekawy i pożyteczny moduł pozwalający na analizę rozegranej partii. Posiadany zapis jpg można nanosić w trybie graficznym na planszę ruch po ruchu, wykorzystując również stojaki i analizować możliwości jakie zaistniały w każdym ruchu. Działanie modułu polega na wyedytowaniu wszystkich wyrazów które daje się ułożyć z zestawu liter na stojaku wraz z wartością punktowa oraz wskazaniu miejsca gdzie wybrany wyraz ułożyć (pojedyncze klikniecie myszki na wybranym wyrazie spowoduje podświetlenie miejsca na planszy). Powtórne kliknięcie myszki skutkuje przeniesieniem liter ze stojaka na planszę. Analiza własnej partii przy użyciu tego modułu może być nieco frustrująca, bo dowiemy się dokładnie ilu siódemek nie znaleźliśmy oraz jakie lepsze wyrazy można było w danym ruchu ułożyć. >
SCRABBLE® jest zastrzeżonym znakiem towarowym J.W. Spears & Sons    |     © Prawa autorskie