Szanowni Państwo,
Polska Federacja Scrabble pragnie zwrócić się do Państwa z propozycją sponsoringu turniejów scrabble w Polsce. Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie; zabawa jaką dają gry planszowe połączona jest tutaj z doskonałą rozrywką intelektualną, poszerzającą słownictwo i zakres wiedzy, oraz rywalizacją sportową, podobną do szachów czy brydża. W Polsce scrabble jest obecne od ponad 20 lat i stale zyskuje coraz większe grono zwolenników.
Będziemy wdzięczni za zapoznanie się z poniższą ofertą

Z wyrazami szacunku
Rafał Wesołowski
Prezes Polskiej Federacji Scrabble

Historia Scrabble

Gra Scrabble została wymyślona w czasach Wielkiego Kryzysu, w roku 1933. Autorem był bezrobotny amerykański architekt z miasteczka Poughkeepsie w stanie Nowy Jork, Alfred Mosher Butts. Aż do roku 1948 gra pozostawała znana tylko przyjaciołom i znajomym twórcy. Jej pierwowzór nazywał się Lexico i początkowo grało się bez planszy — ilość punktów zależała od długości słowa. Tylko niektóre litery (rzadziej występujące), dawały dodatkowe punkty.
Początki światowego sukcesu Scrabble należy datować na rok 1952, kiedy to gra trafiła do sieci supermarketów, a sprzedaż skoczyła z kilkunastu do kilkuset kompletów dziennie. W ciągu roku sprzedano milion zestawów. Od tego momentu gra rozpoczęła systematyczny podbój świata. W Stanach Zjednoczonych scrabble są obecne niemal w każdym domu, na świecie sprzedano do tej pory ponad 100 milionów zestawów w ponad 50 różnych wersjach językowych, aż w 121 krajach. Od 1991 r. rozgrywane są Mistrzostwa Świata w wersji angielskojęzycznej.

Scrabble w Polsce

W Polsce gry oparte na zasadach Scrabble pojawiły się na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Pierwsze lata to również dopracowywanie zasad gry i zestawu liter (np. początkowo zestawy zawierały X, V i Q). I Ogólnopolski Turniej Scrabble pod patronatem tygodnika „Razem” odbył się 11 kwietnia 1987 roku w Warszawie. W kolejnych latach grę popularyzowały m.in. Radio Zet, Gazeta Wyborcza, Super Express. W listopadzie 1989 roku powstał w Warszawie pierwszy klub scrabble. Od 1993 roku odbywają się Mistrzostwa Polski, a w 1997 roku powstała Polska Federacja Scrabble.

Polska Federacja Scrabble

Polska Federacja Scrabble ma status Stowarzyszenia i jej celem statutowym jest propagowanie znajomości języka poprzez grę Scrabble. Federacja nie prowadzi działalności gospodarczej i utrzymuje się wyłącznie ze składek członków i darowizn. PFS realizuje cele poprzez m.in. organizowanie i prowadzenie zawodów regionalnych i ogólnopolskich, prowadzenie centralnej krajowej klasyfikacji sportowej, rozwijanie umiejętności gry wśród młodzieży, prowadzenie ewidencji graczy oraz sekcji i klubów.
Najważniejsze turnieje PFS to Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Szkół, Mistrzostwa Polski Nauczycieli oraz cykl Grand Prix.
Nasz reprezentant bierze udział w Mistrzostwach Świata w Scrabble w wersji anglojęzycznej.
Wspólnie z Wydawnictwem Naukowym PWN wydaliśmy Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty — największy w Polsce słownik zawierający ok. 2,5 mln słów. Jest on wykorzystywany w grach online serwisu zagraj.pl, gdzie codziennie grywa w scrabble kilkaset osób.
Prowadzimy własną witrynę internetową www.pfs.org.pl. Nasze strony są odwiedzane średnio 1700 razy dziennie. Staramy się przyciągać nie tylko wynikami turniejów, klasyfikacjami, lecz również ciekawostkami („Siódemka tygodnia”), poradami. Umieściliśmy również wersję online naszego słownika OSPS — służy ona jako pomoc w internetowych grach słownych, a także jako arbiter w rozgrywkach domowych. Dzięki temu jest używana ponad 500 000 razy miesięcznie.
Kluby scrabble istnieją w ponad 30 miastach w Polsce — regularnie spotykają się tam entuzjaści gry, rozgrywają turnieje, organizują także zawody ogólnopolskie.

Kto gra w Scrabble

Scrabble to gra dla wszystkich, bez względu na wiek. Większość scrabblistów to jednak ludzie młodzi, w wieku od 20 do 30 lat, posiadający średnie lub wyższe wykształcenie, chętnie poszerzający swoją wiedzę i zdolności językowe, lubiący również rywalizację sportową. Około 70% graczy to mężczyźni. W turniejach uczestniczą również dzieci i osoby starsze, gdyż formuła turniejów jest otwarta i nie zawiera żadnych ograniczeń.
Lista rankingowa PFS liczy ponad 600 osób, w turniejach bierze udział przeważnie ok. 50-100 graczy.
Zainteresowanie grą w naszym kraju stale rośnie, z szacunków wynika, iż od 1993 r. zagrało w scrabble co najmniej raz ok. 2 mln osób.

Sponsoring

Mamy nadzieję, że scrabble zainteresuje również Państwa i wspólnie będziemy mogli rozpowszechniać tę pasjonującą i niezwykle pożyteczną grę.
Obecnie podstawową działalnością PFS jest organizowanie turniejów mistrzowskich na szczeblu centralnym - Mistrzostwa Polski, Puchar Polski, Mistrzostwa Polski Szkół oraz współorganizowanie ogólnopolskich turniejów zaliczanych do rankingu PFS. Kalendarz na 2019 r. zawierał 38 takich turniejów w ponad 30 miastach Polski - najwięcej w Warszawie, Gliwicach, Krakowie i Poznaniu. Co roku najlepsze i najsilniej obsadzone turnieje tworzą cykl Grand Prix, w którym uczestnicy zdobywają punkty za zajęcie czołowych miejsc.
W 2019 r. w turniejach PFS wzięło udział w sumie ponad 2000 osób. Obecnie lista rankingowa PFS wraz z poczekalnią liczy ponad 600 osób.

W zamian za sponsorowanie działalności PFS oferujemy szereg działań o charakterze promocyjnym:
  1. Umieszczenie nazwy sponsora przed nazwą cyklu Grand Prix np. SPONSOR Grand Prix 2020.
  2. Umieszczenie logo firmy i linku do strony na witrynie internetowej Polskiej Federacji Scrabble, na oficjalnej stronie Mistrzostw Polski itp.
  3. Umieszczenie dużych ściennych banerów reklamowych na turniejach.
  4. Umieszczenie logo firmy na materiałach informacyjnych, plakatach, kartach zapisu wyników.
  5. Rozprowadzanie materiałów informacyjno-reklamowych wśród uczestników i widzów.
  6. Zaznaczenie wkładu sponsora poprzez wymienianie nazwy w trakcie trwania imprezy.
  7. Konkursy utrwalające wśród graczy nazwę sponsora — np. konkurs z nagrodami za ułożenie na planszy nazwy firmy, o ile słowo to znajduje się w Oficjalnym Słowniku Polskiego Scrabblisty.
Zobowiązujemy się do podkreślania Państwa roli w propagowaniu scrabble podczas cyklu ogólnopolskich turniejów. Przewidujemy nagłośnienie kolejnych imprez w mediach, co może stać się znakomitą okazją do promocji reprezentowanej przez Państwa firmy. Logo Państwa firmy może jako znak partnera w wydarzeniu pojawiać się w telewizji, na plakatach oraz poprzez wymienienie nazwy w radiu. Udział Państwa zostanie podkreślony przez organizatorów w wywiadach telewizyjnych i radiowych.

Sponsorowanie PFS może przybrać następujące formy:
Serdecznie dziękujemy za zapoznanie się z naszą ofertą i liczymy na rozpoczęcie owocnej współpracy.

Polska Federacja Scrabble
tel. 604 684 084 (Rafał Wesołowski - Prezes) lub 602 443 800 (Kamil Górka - Wiceprezes)
Zarząd

REGON 012 745 363
NIP 534 22 60 652

http://www.pfs.org.pl
pfs@pfs.org.pl
SCRABBLE® jest zastrzeżonym znakiem towarowym J.W. Spears & Sons    |     © Prawa autorskie