Skoro trafiłeś na naszą stronę to znaczy, że interesujesz się grą w scrabble. Scrabble to najpopularniejsza gra słowna na świecie; zabawa jaką dają gry planszowe połączona jest tutaj z doskonałą rozrywką intelektualną, poszerzającą słownictwo i zakres wiedzy, oraz rywalizacją sportową, podobną do szachów czy brydża. W Polsce scrabble są obecne od ponad 20 lat i stale zyskują coraz większe grono zwolenników.

Scrabble w domu

Jeśli jeszcze nie zetknąłeś się z grą w scrabble, to na początek możesz na naszej stronie zapoznać się z regułami gry oraz najczęściej zadawanymi pytaniami dotyczącymi ich.
Podstawą gry w scrabble jest słownik. Polska Federacja Scrabble wydała Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty, który jest na bieżąco aktualizowany i zawiera wszystkie słowa dopuszczalne w grze, zgodnie z Zasadami Dopuszczalności Słów opracowanymi przez specjalistów z naszej federacji. Szczególnie zachęcamy do korzystania z OSPS online, gdzie możesz sprawdzać poprawność słów oraz anagramować zadane zestawy liter. Pozwala to na uniknięcie sporów z najbliższymi podczas gry przy domowym stole.
Naukę słów warto rozpocząć od listy dopuszczalnych słów dwuliterowych i trzyliterowych. Inne ciekawe, rzadziej używane na co dzień słowa publikujemy w dziale Siódemka tygodnia.Scrabble w Internecie

Jeśli nie masz na co dzień przeciwnika, z którym mógłbyś pograć w scrabble, lub chciałbyś rozwijać swoje umiejętności, wówczas warto spróbować swoich sił w grze przez Internet. W serwisach internetowych z pewnością znajdziesz przeciwników na podobnym do swojego poziomie umiejętności. Możesz tam także poznać graczy, którzy uczestniczą w turniejach organizowanych przez federację, wśród których nie brakuje nawet Mistrzów Polski.
Serwis, na którym dostępna jest popularna gra w literaki to kurnik.pl. Zasady gry oraz używany słownik nieznacznie odbiegają od scrabble, jednak gra jest w pełni darmowa, a sam serwis jest bardzo przyjazny dla użytkownika.
W serwisie dostępny jest również specjalny pokój - "szkrable", gdzie można zagrać zgodnie z zasadami gry w scrabble z wykorzystaniem Oficjalnego Słownika Polskiego Scrabblisty.Dodatkowo spośród najważniejszych dla scrabblistów miejsc w Internecie polecamy stronę Polskiej Federacji Scrabble, na którą właśnie trafiłeś. Osoby korzystające z Facebooka zachęcamy zaś do polubienia profilu Polskiej Federacji Scrabble.

Scrabble na żywo

Jeśli gra w domu i w Internecie to dla Ciebie za mało - zachęcamy do spotkania z innymi pasjonatami gry. Na początek sprawdź, czy w Twoim mieście nie ma aktywnego klubu scrabble. Klubowicze zazwyczaj spotykają się co tydzień, a na spotkaniach klubowych mile widziane są nowe osoby. Udział w spotkaniach klubowych jest zwykle bezpłatny dla wszystkich.
Warto również śledzić kalendarz turniejów Polskiej Federacji Scrabble. Zazwyczaj raz do roku w wielu miastach odbywają się oficjalne turnieje rankingowe Polskiej Federacji Scrabble. Udział dla debiutantów jest bezpłatny, tak więc warto przyjść i spróbować swoich sił. Turnieje trwają zwykle dwa dni, zaś system rozgrywek jest tak zorganizowany, że nawet najsłabsi gracze nie odpadają z zawodów, tylko grają z osobami o zbliżonych umiejętnościach.
Polska Federacja Scrabble dla wszystkich uczestników turniejów prowadzi oficjalny ranking graczy. Polecamy również stronę ze statystykami z turniejów. Zarówno w klubach, jak i na turniejach można zagrać zarówno z najlepszymi graczami w Polsce, jak i z innymi pasjonatami gry w scrabble. Przeciwników do gry dobiera specjalny program komputerowy w taki sposób, aby ich umiejętności były maksymalnie zbliżone. Każdy z obecnych bywalców turniejów kiedyś przyszedł na takie zawody po raz pierwszy, nierzadko w ogóle nie znając wcześniej reguł gry. W grze turniejowej bierze udział dwoje graczy, każdy z nich ma 20 minut na rozegranie partii (gra się z użyciem zegarów), a wszystkie dodatkowe zasady opisuje regulamin. Na początek może wydawać się skomplikowany, jednak sędzia oraz inni gracze pomogą praktycznie poznać najważniejsze reguły.
Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda taki turniej zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Polska Federacja Scrabble

Jeśli czujesz, że scrabble to twoja pasja i chciałbyś się nią dzielić z innymi np. organizując turnieje ogólnopolskie lub turnieje dla dzieci - zachęcamy do wstąpienia do Polskiej Federacji Scrabble, która zrzesza ludzi takich jak Ty. Nasze cele opisuje statut. Dodatkowo członkom PFS przysługują zniżki we wpisowym na turnieje. Mają również dostęp do Forum PFS, które służy do wymiany opinii pomiędzy członkami stowarzyszenia. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości - zapraszamy do kontaktu z nami.
SCRABBLE® jest zastrzeżonym znakiem towarowym J.W. Spears & Sons    |     © Prawa autorskie