OSPS - Update 43

Komisja Językowa przygotowała kolejny update do słownika OSPS2. Update 43 będzie obowiązywał na turniejach PFS już od początku 2021 roku. Plik do pobrania oraz szczegółowy opis wprowadzonych zmian dostępne są na stronie z aktualizacjami OSPS

Dodano 12 trójliterówek:
AUU (ndm) – wykrzyknik oznaczający wycie
CII (ndm) – wykrzyknik nakazujący zachowanie ciszy, milczenia; ćśś, tss
ĆŚŚ (ndm) – wykrzyknik nakazujący zachowanie ciszy, milczenia; cii, tss
DUB – od: duby – D. lm. (obocznie: dubów)
FUN – pot. zabawa, rozrywka, np. zrobić coś dla funu
KAI (ndm) – rasa psa wywodząca się Japonii; japoński szpic (uznawana przez FCI)
PLE (ndm) – ple, ple - pot. plecenie, paplanie; bla, bla
SIK – upojedynczenie hasła "siki" w znaczeniu 'pot. cienki strumień cieczy, zwł. moczu'
TOS – od: tosa – rasa psa zaliczana do grupy molosów wyhodowana w Japonii (uznawana przez FCI)
TOY – rosyjski toy - rasa psa (uznawana przez FCI)
TYŚ – pot. tysiąc, gł. tysiąc złotych
UMB – od: umbo – środkowa, wypukła część tarczy rycerskiej, wykonana zwykle z żelaza i wzmacniająca jej konstrukcję

Dodano nazwy wielu ras psów, głównie tych, które są uznawane przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI). Dodano też nazwy gatunków i rodzin wielu pająków.

Ponadto dodano przede wszystkim:
Usunięto nazwy sklepów sieci (desa, cedet, cezal, empik, pedet, pewex, wudet). Wiąże się to z tym, że nazwy te przypominają marki, a obecnie nazwy nowszych sklepów są w słownikach zapisywane wielką literą (np. OBI, Real).

Wyrazy na -ły (np. doschły z formami typu: doschłym, doschłego, doschłą) zostały przeniesione spod czasowników do nowych haseł. Jest to związane z tym, że obecnie tego typu wyrazy są traktowane jako przymiotniki. Ponadto obecnie po wpisaniu w OSPS-ie w module Lista wyrazu DOSCHŁA użytkownik otrzyma informację, że forma ta pochodzi zarówno od czasownika "doschnąć", jak i od przymiotnika "doschły".

Wyrównano odmianę rzeczowników na -mierz - od teraz mają dopuszczalny wyłącznie D. lm na -mierzy. Wyrównano też odmianę rzeczowników na -wicz odnoszących się do osób - od teraz mają dopuszczalny wyłącznie D. lm na -wiczów.

Uznano odmienność 17 wyrazów: item, casual, szacun, abortus, chanson, dwakroć, kolejno, archaeus, limousin, pięćkroć, praesens, trzykroć, kilkakroć, pompadour, sześćkroć, wielekroć, engagement.

Upojedynczono 6 wyrazów (tj. uznano za prawidłowe ich formy odmiany w liczbie pojedynczej). Nowe wyrazy to rzeczowniki: sik, rzyg, smęt, fiumara, cecydium, tournedo.

Ponadto dokonano wielu innych mniejszych zmian; wszystkie, także te wymienione powyżej, zostały odnotowane w odpowiednich arkuszach pliku opisującego update 43.

Komisja Językowa PFS składa serdeczne podziękowania osobom, które pomogły w sporządzeniu update’u 43, w szczególności dziękujemy wszystkim, którzy udzielali się za pomocą forum PFS.


SCRABBLE® jest zastrzeżonym znakiem towarowym J.W. Spears & Sons    |     © Prawa autorskie